+48 693469583
Autor:
Jadwiga Sukiennik

Rewolucja w fakturach. Dokumenty będzie przechowywał urząd

Opublikowano
15 lutego, 2021

Resort finansów opublikował projekt nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych (e-faktur), które przedsiębiorcy będą wystawiać przy pomocy systemu teleinformatycznego.

Dla tych, którzy zdecydują się na ich wykorzystanie, przewidziano bonus.

Nowe rozwiązanie nie będzie na razie obowiązkowe.
Faktury ustrukturyzowane mają być wystawiane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur.

System ma służyć do analizy i kontroli danych. Umożliwi też ich weryfikację, oznaczanie numerem identyfikacyjnym, oraz przechowywanie.

"Dzięki skorzystaniu z wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF podatnicy zostaną zwolnieni z obowiązku ich przechowywania i archiwizacji" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy.

Resort finansów zamierza zachęcać przedsiębiorców do przejścia na faktury ustrukturyzowane i zapowiada, że ci, którzy się na to zdecydują, będą krócej czekać na zwrot VAT.

Dla tych, którzy będą wystawiać wyłącznie takie faktury termin zostanie skrócony z 60 do 45 dni.

Pierwsza faza wprowadzania e-faktury będzie oparta na dobrowolności, ale już w 2023 r. to rozwiązanie ma stać się obowiązkowe. Zgodnie z założeniami projektu nowelizacji, e-faktura będzie początkowo funkcjonować jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży.

Projektodawcy podkreślają, że e-faktura będzie korzystna dla podatników, a jej obecność w bazach danych Ministerstwa Finansów zapewni większe bezpieczeństwo. Podatnik ma mieć pewność, że dana faktura trafiła do kontrahenta. Sam system zostanie oczywiście oparty na jednym ustandaryzowanym wzorze.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2021 r.

envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram