+48 693469583
Autor:
Jadwiga Sukiennik

WAKACJE SKŁADKOWE ZUS

Opublikowano
30 października, 2024

Wakacje składkowe, czyli zwolnienie z płacenia składek społecznych i FP za jeden miesiąc w roku.

Jeśli chcemy skorzystać z ulgi  ZUS w 2024 r. należy w listopadzie złożyć wniosek, aby za grudzień nie płacić składek.

Z wakacji składkowych będzie można skorzystać niezależnie od tego, w jakiej formie rozliczamy podatek dochodowy (PIT, ryczałt, karta podatkowa).

Przedsiębiorca, który złoży wniosek RSW będzie mógł uzyskać zwolnienie z opłacenia składek na:

  • własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
  • własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie, zostaną opłacone z budżetu państwa. Przedsiębiorca na tym nie straci, ponieważ:

  • będzie mógł prowadzić firmę i uzyskiwać przychody, wystawiać faktury itp.;
  • składki sfinansowane w ten sposób wliczają się do przyszłej emerytury czy renty.

Wakacje składkowe dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie może on uzyskać zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.

Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej.

Wsparcie będzie udzielane w trybie pomocy de minimis. Składając wniosek do ZUS należy złożyć oświadczenie o uzyskanej dotychczas pomocy w tej formule.

Wniosek o skorzystanie z wakacji składkowych można będzie złożyć od listopada elektronicznie za pomocą swojego profilu w PUE ZUS.

Nie każdy z tej ulgi będzie mógł skorzystać, bowiem żeby skorzystać z preferencji trzeba spełnić określone przez ustawodawcę warunki.

Etatowcy i współpraca z byłym pracodawcą – wykluczeni z wakacji od ZUS

Z wakacji składkowych nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy jednocześnie są zatrudnieni na etacie. Co więcej, osoby, które w ciągu ostatnich dwóch lat świadczyły pracę dla swojego byłego pracodawcy w ramach umowy o pracę, również nie mogą liczyć na tę ulgę, nawet jeśli teraz prowadzą działalność gospodarczą.

Wakacje od ZUS a wyższe podatki

Wakacje składkowe mogą też oznaczać wyższe zobowiązania podatkowe. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych oraz liniowo zapłacą wyższy podatek, oraz składkę zdrowotną, dla nich zatem ulga nie będzie pełna.

Dodatkowe obowiązki

Złożenie wniosku o wakacje od ZUS wiąże się również z obowiązkiem ubiegania się o pomoc de minimis. Przedsiębiorcy, którzy w przeszłości korzystali z różnych form wsparcia, np. dotacji czy ulg podatkowych, muszą mieć świadomość, że mogą wyczerpać swój limit pomocy i nie kwalifikować się do wakacji składkowych .

W czasie wakacji od ZUS przedsiębiorca też musi złożyć dokumenty, nie ma tu żadnej ulgi czy zwolnienia z obowiązku. Trzeba pamiętać o zapłacie składki zdrowotnej oraz podatków.

4 główne warunki skorzystania z wakacji od ZUS

W myśl obowiązujących przepisów aby skorzystać ze zwolnienia przedsiębiorca:

  1. w miesiącu przed złożeniem wniosku musiał mieć zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (wliczając w tym siebie). Jak wyjaśnia ZUS ustalając limit należy wziąć pod uwagę pracowników, zleceniobiorców (z wyłączaniem uczniów i studentów do 26 roku życia) oraz osoby współpracujące. Do limitu zgłoszonych do ubezpieczeń nie wlicza się jednak osób, które nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, czyli między innymi osób, które pobierają zasiłek macierzyński,
  2. jako osoba ubezpieczona musiał podlegać choć jeden dzień (dobrowolnie albo obowiązkowo) ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składa wniosek,
  3. w ostatnich dwóch latach przed rokiem, w którym składa wniosek, nie miał przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat poprzedzających ten rok jego roczny przychód z tej działalności nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro,
  4. jako osoba ubezpieczona w poprzednim roku oraz w roku, w którym składa wniosek (do dnia złożenia wniosku) nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej wykonywał on w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności, które wchodzą w zakres jego działalności.
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram