+48 693469583
Autor:
Jadwiga Sukiennik

Rewolucyjne zmiany w ryczałcie

Opublikowano
13 stycznia, 2021

Od 2021 roku więcej przedsiębiorców będzie mogło wybrać rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Limit przychodów uprawniający do ryczałtu został podniesiony z 25 tys. euro do 2 mln euro (9 030 060 zł), a limit przychodów uprawniający do kwartalnych wpłat ryczałtu z 25 tys. euro do 200 tys. euro (903 060 zł).

Zniesiono ograniczenia dla wolnych zawodów. Prawo do płacenia ryczałtu zyskają m. in.: adwokaci, notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi, księgowi, architekci, fizjoterapeuci, inżynierowie budownictwa oraz psycholodzy.

Jednocześnie obniżono najwyższe stawki ryczałtu:
  • z 20 % do 17% od przychodów uzyskiwanych w wolnych zawodach,
  • z 17% do 15% od przychodów ze świadczenia niektórych usług, np. reklamowych, kulturalnych i rozrywkowych, architektonicznych i inżynierskich, finansowych i ubezpieczeniowych (innych niż świadczone w wolnych zawodach).

Stawka ryczałtu od przychodów ze świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek wyniesie 10%. Dotychczas te usługi były wyłączone z ryczałtu.

Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości będą mogli wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt z najmu wynosi 8,5% i 12,5% od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł.

Dotychczas ryczałtem można było rozliczać tylko najem prywatny, poza działalnością gospodarczą.

W przypadku pytań zachęcam do kontaktu z naszym biurem rachunkowym.

envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram