+48 693469583
Autor:
Jadwiga Sukiennik

POLSKI ŁAD W PIGUŁCE CZ. I

Opublikowano
7 grudnia, 2021

Poniżej przedstawiamy zmiany dotyczące wynagrodzeń, które wprowadza Polski Ład.

Od 2022 roku nie powinno się ustalać z pracownikiem wynagrodzenia "na rękę", tylko i wyłącznie brutto!

Konsekwencje w rozliczeniu rocznym PIT mogą być drastyczne dla pracownika! Rok 2022 nakłada wiele zmiennych w wyliczeniu wynagrodzeń. Pracowniku - Ty też zapoznaj się ze zmianami, które wprowadził Polski Ład.

1. Dla osób na umowie o pracę – nowa kwota wolna od podatku – 30 000 zł rocznie. Pracownik, który zarabia około
3 200 brutto nie zapłaci w ogóle podatku. Brak podatku oznacza brak ulg podatkowych i brak zwrotu podatku przy zeznaniu rocznym (np. ulga rehabilitacyjna, fotowoltaika, darowizna).

Wyjątek: pracownik w zeznaniu rocznym może skorzystać z ulgi na dzieci – nawet jeśli nie został zapłacony podatek, jednak zwrot kwoty ulgi przysługuje maksymalnie do wartości składek ZUS opłacanych lub pobranych od płatnika.

2. Pracownicy zarabiający w granicach 3 200 zł brutto nie zapłacą podatku, więc będzie wyższa wypłata (tzw. "na rękę") w porównaniu do 2021. Pracownicy zarabiający powyżej 11 000 zł brutto zapłacą wyższy podatek, więc będzie niższa wypłata w porównaniu do 2021. Dodatkowo od stycznia 2022 nie będzie można pomniejszać podatku o składkę zdrowotną.
Link do wyliczenia wynagrodzenia Polskiego Ładu

3. Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę i jednocześnie:

pobierają świadczenia z ZUS: emeryturę, rentę itp. lub prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się na zasadach ogólnych lub są zatrudnione na podstawie innej umowy o pracę powinny złożyć w ZUS (ER-18) lub wycofać u swojego pracodawcy złożony druk PIT-2 informujący o korzystaniu z ulgi. PIT-2 nie może być złożony podwójnie!

W A Ż N E ! Jeśli PIT-2 nie zostanie wycofany, pracownik może dopłacić ponad 5 tys zł podatku w zeznaniu rocznym.

4. Ulga dla klasy średniej ma rekompensować brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Ulga dotyczy tylko dochodów brutto miesięcznych w widełkach: 5 701 zł – 11 141 zł. Dla dochodów niższych niż 5 701 zł
i wyższych niż 11 141 zł ulga nie ma zastosowania. Ulga dla klasy średniej będzie automatycznie naliczana przez biuro w trakcie roku podatkowego. Jeśli pracownik z jakiś względów nie chce korzystać z ulgi, musi złożyć stosowny wniosek.


Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w celu pozyskania informacji o zmianach, jakie wprowadza Polski Ład.

envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram