1. WARUNKI
Aby skorzystać z „małej działalności plus”:
- należy prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych;
- przychód z tytułu działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli działalność prowadzona była przez cały rok, nie może przekroczyć 120 000 zł.
W przypadku przerw np. zawieszenia działalności, podlegania w KRUS w poprzednim roku kalendarzowym, limit przychodu należy proporcjonalnie pomniejszyć wg wzoru:
120 000 / 366 (liczba dni kalendarzowych w poprz. roku) x liczba dni prowadzenia działalności = .……
Z małego ZUS plus nie można skorzystać jeśli:
- w poprzednim roku (w 2020 r.) działalność gospodarcza prowadzona była krócej niż 60 dni, tj. przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności krócej niż 60 dni;
- przedsiębiorca rozliczał się w formie karty podatkowej i był zwolniony ze sprzedaży od podatku VAT. Warunek ten musi być spełniony łącznie;
- przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej);
- przedsiębiorca spełnia warunki do opłacania „preferencyjnych składek”, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia;
- przedsiębiorca wykonuje dla byłego bądź obecnego pracodawcy to co robił dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.
2. OKRES KORZYSTANIA Z ULGI
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
WAŻNE!
Jako miesiąc kalendarzowy przyjmij każdy miesiąc, w którym podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.
3. DOKUMENTY ZGŁOSZENIOWE
Dokumenty zgłoszeniowe płatnik musi przekazać:
- do 1 lutego 2021 r. jeśli:
- w 2020 r. prowadził działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni i nie korzystał z małego ZUS plus,
- w styczniu 2021 r. rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. lub wznowił prowadzenie działalności gospodarczej.
- w ciągu 7 dni od dnia, w którym spełnił warunki do korzystania z małego ZUS plus jeśli:
- rozpoczął lub wznowił prowadzenie działalności gospodarczej po 24 stycznia 2021 r.,
- spełni warunki w innym miesiącu niż styczeń 2021 r.
WAŻNE!
Jeśli korzystałeś z „małego ZUS plus” w grudniu 2020 r. i nadal chcesz korzystać z „małej działalności plus” nie przekazujesz żadnych dokumentów zgłoszeniowych.
4. DOKUMENTY ROZLICZENIOWE
Oprócz dokumentów zgłoszeniowych płatnik, który chce skorzystać z małego ZUS plus, musi również wraz z deklaracją rozliczeniową ZUS DRA przekazać ZUS DRA cz. II albo ZUS RCA cz. II. (komplet dokumentów oznaczony numerem 01) w terminach płatności obowiązujących płatnika czyli np. za styczeń do 10 lub 15 lutego.
5. PODSTAWA DO UBEZPIECZEŃ
Kalkulator do wyliczeń podstawy:
Należy sprawdzić czy wyliczona podstawa:
- nie przekracza 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy w trybie art. 19 ust. 10 ustawy o sus (w 2021 r. 3155,40 zł);
- nie jest niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku (w 2021 r. 840 zł).
Podstawa jest ustalana na dany rok kalendarzowy. W dowolnym miesiącu płatnik może podwyższyć podstawę na dokumencie rozliczeniowym ZUS DRA.
W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w Częstochowie.